Odnalezione, obejrzane, warte zapamiętania, do zapomnienia - filmy ...

Temat: zachowek dla rodziny
witaj, zachowek należy sie gdy zmarły pozostawił zwykły testament.darowizny spożądzonej aktem notarialnym nie da sie podważyć. jeżeli jednak sąd zdecyduje że spłata sie należy to będzie liczona z obecnej wartości domu,...
Źródło: forum-prawne.pl/viewtopic.php?t=680



Temat: Testament
Możesz żądać od spadkobiercy testamentowego (jak rozumiem nie zostałaś wydziedziczona) zachowku. Zgodnie z art. 991 § 1 KC, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli ... wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.
Źródło: forum.serwisprawa.com/viewtopic.php?t=313


Temat: Czy należy się zachowek?
Witam, Moja mama /moim zdaniem /,wykupiła mieszkanie kwatertunkowe w blokach od gminy i zrobiła zapis darowizny na brata.Mama twierdzi,że mieszkanie wykupił mój brat a jej syn, i do mieszkania już nic ... należy nam się zachowek/mnie i mojej siostrze/,po śmierci matki i w jakiej wysokości?Czy matka mogła mnie wydziedziczyć? Czy wydziedziczenie musi odbyć się sądownie,czy wystarczy notatka sporządzona u notariusza na prośbę matki.Ola...
Źródło: forum.serwisprawa.com/viewtopic.php?t=848


Temat: sprawa spadkowa
Wg mnie możesz dochodzić swoich praw do zachowku - w ciągu 3 lat od ogłoszenia testamentu. Po tym terminie roszczenie ulegnie przedawnieniu. Z momentem ogłoszenia testamentu uprawnieni do zachowku nabywają roszczenie do spadkodawców o wypłatę zachowku. Przekazanie darowizny powinno nastąpić w formie umowy pomiędzy spadkodawcą i uprawnionym do zachowku. Dopuszczalne jest też zawarcie umowy ustnej (np. po prostu przekazanie pieniędzy). Jeżeli jednak spadkobiercy nie chcą wypłacić zachowku, sprawę należy skierować do sądu cywilnego.
Źródło: forum.serwisprawa.com/viewtopic.php?t=270


Temat: Żonaci/ Mężaci ale ciągle HC/Punx!
w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Tak więc nie jest tak kolorowo bez żeniaczki. ;]...
Źródło: forum.hard-core.pl/viewtopic.php?t=215


Temat: wykupienie mieszkania
" />Jesli obawiasz sie rodzenstwa,to najprosciej jest zrobic to w ten sposob.Wykup mieszkanie w imieniu rodzicow,bo pewnie maja ulgi,a nastepnie rodzice moga je przekazac w drodze darowizny.niestety laczy sie to z oplatami,ale rodzenstwo nie bedzie moglo oczekiwac na zachoewk po smierci rodzicow.Bo gdyby rodzice przpisali je wtestamencie Tobie -nalezy sie im zachowek.
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=36595


Temat: obliczanie zachówku??
" />Pan X zmarł. Pozostawił żonę oraz 4 dzieci. za życia jednemu synowi zapisał aktem darowizny nieruchomość wartą 400 tys. na chwile obecną. poza tym nie pozostawił żadnego spadku. Według przeprowadzonej ... 50 tys. Czyli z kwoty spadkowej po panu X pozostaje na 4 dzieci kwota 150 tys. I teraz następujace pytania 1) czy te 150 tys należy podzielić przez 3/16 jako część ... kwoty zachówku czy dzielona jest na całą pozostałą 3? Od jakiej wartości zostaje obliczany zachowek?? Wiadomo że zachowek to jest 1/2 bądź 2/3 dziedziczenia ustawowego. Bardzo proszę o pomoc w jaki spoisob sie to oblicza i określenie orientacyjne kwoty zachowku od 200 tys. Pozdrawiam.
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=50406


Temat: Zachówek ?
" />Mam pytanie - mój ojciec 10 lat temu dokonał aktem notarialnym darowiznę na mnie- jako na córkę - własnościowe mieszkanie spółdzielcze.Mieszkanie to wykupił po śmierci mamy i był już wdowcem. Ojciec w tym roku zmarł. Mam 1 brata, który twierdzi, że należy mu się tzw. zachówek. W necie przeczytałam, że zachówek należałby się, gdyby ojciec zostawił testament. Czy faktycznie bratu należy się zachówek?, a jeżeli tak - to w jakiej wysokości? Ojciec mieszkał w innym mieście, aniżeli ja, a mnie nie stać na utrzymanie 2 mieszkań na emeryturze i chcę sprzedać to...
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=46147


Temat: Czy ktoś może mi jednoznacznie odpowiedzieć>
" />Moi rodzice jeszcze za zycia (mama zmarła w 1997 ojciec żyje) przepisali aktem darowizny całe gospodarstwo wraz z dobytkiem i wyposażeniem memu najmlodszemu bratu ja nie byłem wydziedziczony jak również nic nie dostałem i o niczym nie wiedziałem,dopiero jak pojechałemi sprawdziłem księgę wieczystą rodziców w tym miesiącu to o wszystkim się dowiedziałem. Czy należy mi się jakiś spadek,czy może zachowek od...
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=44397


Temat: zasiedzenie mieszkania
... przynajmniej do momentu smierci ojca. Od tego momentu możnaby ewentualnie przyjac Pani posiadanie samoistne. I ostatnia kwestia to taka ,ze byc moze bedzie Pani uprawniona do zachowku /wliczajac w to darowizne...
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=37022


Temat: Służebność osobista - dożywocie
Witam! Czy w wycenie do celów określenia masy spadkowej (zachowek) domu drewnianego z lat trzydziestych darowanego w 1999 r., należy brać pod uwagę służebność osobistą (dożywocie)? Została ona ustanowiona w dniu dokonaniu aktu darowizny, a wycena ma być przeprowadzona wg stanu nieruchomości z dnia dokonania darowizny. Jeśli tak to mniej więcej o ile procent obniży ona wartość nieruchomości? pozdrawiam
Źródło: forum.valuers.com.pl/viewtopic.php?t=238


Temat: PIS w TVN
mamusi - ale im sie to nie nalezy, bo dziedziczy tylko testamentowy komunistyczny agent, ktory wyruchal cala rodzine tzw. darowizna - miszkania spoldzielczego za 1 zlotowke:-))))))))) Sorry kochani, ale tylko Unia...
Źródło: forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?t=9227


Temat: spadek
... wniesione, darowizny, spadki nie należą do wspólnoty majątkowej, tak przynajmniej było w 95 r. może coś się zmieniło..... A mąż może wnieść jedynie o tzw zachowek, ale podobno to bździny, no...
Źródło: forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?t=5202


Temat: zachówek
" />Wysokość zachowku Zachowek określa się w oznaczonej kwocie pieniężnej. Wysokość tej kwoty zależy od szeregu okoliczności, przede wszystkim od wielkości udziału spadkowego, który by danemu uprawnionemu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, a następnie od wartości spadku, do którego dolicza się określone darowizny uczynione przez spadkodawcę. Ponadto wysokość należnego zachowku kształtuje się w zależności od sytuacji osobistej uprawnionego: 1. 2/3 wartości udziału (tj. ... Należy zaznaczyć, że wartość zachowku zmniejsza się o dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego darowizny, zapisy, to co przypadło mu w wyniku dziedziczenia (tzw. czysta wartość udziału w spadku), a ponadto jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy (tj. dziecko, wnuk) na należny mu zachowek zalicza się koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, jeżeli przekraczają one przeciętną miarę w danym środowisku. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, jeżeli były to darowizny na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Darowizny dokonane na rzecz spadkobierców bądź osób uprawnionych do zachowku wlicza się do spadku niezależnie od czasu, kiedy zostały dokonane. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu (czyli dziecku, wnukowi, prawnukowi) nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, gdy nie miał zstępnych. Wyjątkiem są darowizny uczynione na mniej niż 300 dni przed urodzeniem się zstępnego. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=19751


Temat: testament osoby po udarze
czyli pani X nie nalezy się nic, pod warunkiem opiekowania się matką w chorobie która ma tylko mieszkac do konca zycia. No ale według prawnika połowa domu nalezy się żonie zmarłego pana Y i wspominał cos o ich czesciach, a jak nie to o zachowku. No ale jaki zachowek skoro dziadzio jako darowizne dał pozostałym o wiele wieksze działki? i tam niby ... u notariusza o porade i notariusz powiedział, ze testament jest dobrze napisany. Czyli był swiadom ze daje jako darowizne cały dom i dzalke a teraz sa wielkie problemy.
Źródło: forumwpia.org/viewtopic.php?t=893


Temat: Nowa taxa notarialna
zakładowego spółki jako maksymalną stawkę należy teraz traktować stawkę wskazaną wyżej, przy czym podstawą określenia maksymalnej stawki jest różnica pomiędzy wysokością podwyższonego kapitału zakładowego a wysokością dotychczasowego kapitału zakładowego. Przede wszystkim ... sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego: * umowę darowizny lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, jeżeli umowa zawierana jest pomiędzy osobami bliskimi (należącymi do I grupy podatkowej), a nabywcy są uprawnieni do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn; * umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność lub jednorodzinnego budynku mieszkalnego; * umowę sprzedaży działki budowlanej; * ustanowienie odrębnej własności lokalu w ... podpisu albo odcisku palca osoby niepiśmiennej lub niemogącej pisać na dokumentach, jeżeli przedmiot jest oznaczony suma pieniężną ma wynosić 1/10 maksymalnej stawki, jaka należałaby się, gdyby dokument sporządzono w formie aktu ... taksy notarialnej określonej w wysokości stałej za sporządzenie aktów notarialnych, wymagających stosunkowo dużego nakładu pracy notariusza, dokumentujących: * testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku - 150 zł;...
Źródło: gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?t=43053